top of page

ŠACHOVÝ TÁBOR

Palučinská šachová škola je tábor s čtyřicetiletou tradicí, jenž se od roku 2017 pořádá v rekreačním středisku Ráj Letohrad. Jde o nejpodstatnější událost roku našeho spolku, akci, která nás všechny spojuje, a kvůli které vůbec samotný spolek vznikl.

Personál tábora

Většinu personálu tvoří lidé, kteří jsou s táborem spjati už dlouhá léta, mnozí z nich sem nejdřív jezdili jako děti. Hlavní vedoucí byla po dlouhé roky Eva Holasová, která předala svoji funkci Veronice Táborské. Máte-li zájem, přečtěte si o každém členovi zde.

Zázemí tábora

Děti spí zpravidla buďto ve čtyřlůžkových chatkách, na dvou palandách, nebo ve větších dvoupatrových chatách. K dispozici jsou peřiny, povlečení i deka, spacák tedy není potřeba. Součástí vybavení chatek jsou skříně na oblečení a skříňky na ostatní věci. Chaty jsou vybavené také umyvadlem a záchodem.

Toalety a sprchy (s teplou vodou) jsou pro chlapce a dívky zvlášť. Na mladší děti dohlížíme, aby se několikrát za tábor osprchovaly.

Kuchařku máme vlastní a vařit doopravdy umí. Jídlo je pětkrát denně a každý si může přidat, kolik jen sní. Pro hladové krky se navíc vždycky něco najde i mimo tuto dobu. Pitný režim (čaj nebo šťáva) je zajištěn během celého dne. Jí se v jídelně, talíře a příbory jsou k dispozici, děti by si měly přivézt vlastní hrníček a láhev na pití.

Dětský tábor Ráj
Kunčice, 561 51 Letohrad

areal1.jpg
areal8.jpg
areal3.jpg

Šachová náplň tábora

Jelikož jsme především tábor šachový, přibližme si, na co se mohou v tomto ohledu děti těšit. Šachům je zpravidla věnován čas mezi snídaní a obědem a ještě asi hodinka během odpoledne.

Stěžejním je Palučinský pohár. Hraje se ve čtyřech skupinách dle výkonnosti hráčů, z nichž se první tři započítávají na Elo ČR a ta nejsilnější navíc i na FIDE. Hráči jsou rozděleni na základě Ela a výsledků úvodního rapid turnaje. V silnějších skupinách se během hracího dne stihne jedno kolo. V nejslabší skupině bývají začátečníci, pro něž by byly dvě hodiny na přemýšlení zbytečně mnoho, hrají proto rychlejším tempem více kol.

Každou partii ihned po odehrání s oběma hráči rozebíráme. Dostanou tak příležitost uvědomit si, jaké byly klíčové okamžiky partie, a v příštím zápase být zase o krůček dál.

Po rozboru je čas na šachové dopoledne. Děti zde zpravidla samostatně řeší úlohy přiměřené jejich úrovni a hrají různorodé šachově založené hry, jako například magické šachy, zahradní šachy, trojšachy a podobně. Za pěkného počasí je vše pořádáno venku, za špatného vevnitř. Zdařilé partie a nejlepší soutěžící šachového dopoledne se zpravidla dočkají odměny během večerním nástupu.

Přibližně každý druhý den je část odpoledního programu věnována šachové přednášce. Na tu jsou děti rozděleny dle výkonnosti do menších skupinek. Prostřednictvím výkladu, praktického procvičování, řešení úloh i různých her se snažíme, aby se děti naučily něco nového, co ještě mnohokrát využijí při své hře. V silnějších skupinách přednášejí hráči jako Viktor Láznička, Michal Novotný, David Výprachtický či Oldřich Vedral.

Obvykle se na táboře také hraje simultánka, zpravidla proti někomu z řad šachových velmistrů, například Viktoru Lázničkovi.

Každoročně také v rámci tábora, zpravidla o prostředním víkendu, pořádáme Memoriál Petra Macha, což je blicák na památku jednoho z našich kamarádů, který na tábor dříve také jezdil. Turnaj bývá otevřený i zájemcům z řad rodičů a přátel PŠŠ.

Účast v simultánce a „blicáku“ není pro děti povinná. Pro ty, kteří se neúčastní, je vždy v záloze jiný program.

Děti mohou pochopitelně hrát šachy i ve svém volném čase. Za tímto účelem je vhodné, aby s sebou měly na táboře vlastní šachy (třeba malé magnetické).

sachy2.jpg
sachy.jpg
bottom of page